Co to jest depilacja laserowa?

 

Jeszcze kilka lat temu laserowe usuwanie zbędnego owłosienia było zarezerwowane dla sławnych i bogatych. Na szczęście technologia bardzo szybko idzie do przodu i zabiegi, które niedawno były tak drogie, że przeciętny Polak nie był sobie w stanie na nie pozwolić, są bardziej przystępne cenowo. Jednak dlaczego depilacja laserowa jest tak atrakcyjna? Czy taki zabieg boli? Czy jest on szkodliwy dla zdrowia? Postaramy się przybliżyć trochę to zagadnienie i odpowiedzieć na najbardziej palące pytania.

 

Co to jest depilacja laserowa?

Jest to metoda depilacji niechcianego owłosienia, która ma na celu trwałe usunięcie włosków lub ich znaczną redukcję. Urządzenie wysyła wiązkę lasera, która wnika w skórę i niszczy cebulkę włosa i jej korzenie uniemożliwiąc ponowny wzrost włosa. Laser jest skonstruowany w taki sposób, że emitowana energia jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik zawarty we włosie. Dlatego też laserowe zabiegi usuwania owłosienia są najbardziej efektywne u osób o jasnej cerze i ciemnych włosach. Im mniejszy kontrast pomiędzy skórą, a owłosieniem, tym mniej włosów urządzenie będzie w stanie zniszczyć, gdyż wiązka będzie się odbijać od melaniny zawartej w skórze. Depilacja laserowa nie jest polecana osobom o bardzo ciemnej karnacji oraz o bardzo jasnym owłosieniu.

 

Co powinnam wiedzieć o depilacji laserowej?

Po pierwsze, depilacja laserowa jest absolutnie bezpieczna. Jednak nie przeprowadza się zabiegów na kobietach w ciąży, z opaloną skórą i o włosach siwych, bądź rudych (tego typu włosy nie są podatne na wiązkę lasera). Można podjąć się laserowemu usuwaniu owłosienia podczas karmienia piersią, jednak kobieta w takim przypadku powinna liczyć się z mniejszą skutecznością. Po skończeniu karmienia może się także okazać, że usunięte włoski zaczną ponownie odrastać. Jest to związane z burzą hormonalną, przez którą kobieta w okresie laktacji przechodzi. Z tego względu, jeśli jest taka możliwość, zaleca się poczekać z zabiegami do momentu zakończenia karmienia piersią.

Laserowe usuwanie owłosienia jest bolesne. Im więcej włosów na ciele posiadamy, tym bardziej będziemy odczuwać siłę lasera. Również bardziej unerwione miejsca będą bardziej odczuwalne. Oczywiście każdy ma inny próg bólu, niektórzy będą odczuwać większy dyskomfort niż inni. Nie można jednak porównywać tego bólu z depilacją mechaniczną lub woskiem. Jeśli podczas zabiegu nie czujesz nic może to oznaczać, że laser nie natrafia na żadne cebulki włosów. Pamiętaj także, by na wizytę zjawić się z kilkodniowym „zarostem”. Wystający włos wspaniale transportuje wiązkę energii do korzonka włosa.

 

Czy warto?

Depilacja laserowa jest na pewno bardziej przystępna cenowo, niż jeszcze kilka lat temu. Jednak czy warto wydawać kilkaset złotych na jeden zabieg, gdy wiadomo, że trzeba ich zrobić kilka? Otóż tak. Każdy zabieg będzie zmniejszał ilość pojawiających się włosków. Nawet jeśli nie pozbędziemy się całego owłosienia to na pewno znacznie je zredukujemy. Zamiast zabiegów w salonie kosmetycznym możemy też zdecydować się na zakup depilatora laserowego do domowego użytku. Taki depilator laserowy działa analogicznie do urządzeń znajdujących się w gabinetach kosmetycznych. Nawet jeśli nie uda się usunąć wszystkich niechcianych włosków to na pewno spowodujemy, że codzienna depilacja zwykłą maszynką będzie zajmować mniej czasu. Ponadto włos, który został „potraktowany” wiązką lasera znacznie wolniej odrasta. Oznacza to, że codzienna depilacja ustąpi miejsca depilacji co kilkudniowej. A to zaoszczędzi nasz cenny czas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *